В ОДЕСІ СТАРТУВАВ ПРОЕКТ WIKIINVESTIGATION — ГРОМАДСЬКІ РОЗСЛІДУВАННЯ КОРУПЦІЙНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ ТА СХЕМ

Политика

«Я ніколи не повірю, що в Одесі бракує грошей на гарну інфраструктуру, чистий транспорт і туалети на пляжі, на відновлення пам’яток архітектури і сучасні архітектурні проекти у стилі Захи Хадід. Чудове географічне розташування, море, порт, туризм — просто неймовірний потенціал і ресурси. Але при цьому Одеса виглядає часто як депресивне, занедбане, розбите село. Встелене обшарпаними хрущовками, знесеними старими віллами, ідіотськими новобудовами і кіосками на розбитих тротуарах. І одна з головних причин цього — корупція», — говорить Інна Звездун, регіональний координатор в місті Одеса.

Кожен звичайний українець може стати громадським детективом в проекті WikiInvestigation. Від  тепер громадскість має можливість власною роботою притягти корупціонера до відповідальності, та ще й отримати грант за якісне розслідування. Також, навчитися проводити громадські розслідування від початку і до кінця та писати зміни до діючого законодавства або програми / стратегії державного розвитку, аналізуючи прогалини дійочого законодавства, котрі дають можливість реалізації «сірих схем» на практиці.

Минулого тижня в Одесі відбувся перший семінар проекту WikiInvestigation. Про види та методи боротьби з корупцією в Одесі розповідала  Inna Zvezdun.

громадські розслідування

Що таке онлайн-платформа WikiInvestigation?

WikiInvestigation – це crowd-розслідування (громадське розслідування) корупційних схем, яке здійснюється на інноваційній онлайн-платформі, яка буде створена вже влітку цього року.

В її основі закладено принцип Вікіпедії – де всі можуть стати співавторами. Платформа працюватиме на технології Blockchain.

Платформа WikiInvestigation створюється Фондом інновацій та розвитку (IDF) в рамках проекту “Підтримка запобігання корупції та розслідування за допомогою громадянської участі на місцевому рівні” за підтримки Європейського Союзу.

громадські розслідування
WikiInvestigation — громадські розслідування корупційних правопорушень та схем

“Концепт, який ми придумали – онлайн-платформа WikiInvestigation – дуже інноваційний та нестандартний. Ми створюємо механізм, який підходить для групового розслідування корупційних справ, але найголовніше – це має бути не просто журналістське розслідування”, –  Георгій Вашадзе, засновник Фонду інновацій та розвитку (IDF) та співавтор проекту WikiInvestigation.

громадські розслідування
Георгій Вашадзе, засновник Фонду інновацій та розвитку (IDF) та співавтор проекту WikiInvestigation

“Ми дуже раді, що Європейський Союз зважився фінансувати наш інноваційний проект. Зверніть увагу, скільки грошей вже витрачено на боротьбу з корупцією в Україні, а результат все одно мінімальний. Результат помітний тільки в боротьбі з побутовою корупцією, яка стосується адміністративних послуг. Дуже важко знайти людину, яка зможе протистояти цій матриці і йти проти корупційної системи”.

«Матрицю корупції можна перемогти тільки в одному випадку: потрібно змінити правила гри. Корупцію вбиває конкуренція, інакше перемогти просто неможливо”.

Якщо у вас є інформація про випадок корупції з яким хочете розібратися, ви зможете на платформі почати розслідування, до якого підключаться інші активісти, можливо це буде юрист або аналітик даних.

Останнім етапом розслідування буде не просто публікація фактів корупції, які доводять вину того чи іншого чиновника. Справа буде передана у відповідні органи державної влади, а громадські детективи не дозволять, щоб вона залишилася без розгляду.

Дуже важливо дати можливість кожному зайти на платформу і там працювати”, — пояснює Роман Яковлєв,директор Фонду інновацій та розвитку та керівник проекту WikiInvestigation.

громадські розслідування
Роман Яковлєв,директор Фонду інновацій та розвитку та керівник проекту WikiInvestigation

Правила користування платформою будуть чіткі та зрозумілі. Публікуватися будуть тільки випадки корупції, які підтверджуються конкретними фактами, скажімо, відео або фотоматеріалами чи якоюсь документацією.

Коли розслідуванням займається обмежена кількість людей, завжди виникає брак інформації. Тому завдання платформи полягає в тому, щоб залучити до процесу розслідування якомога більше людей.

Мережа громадських детективів

Наразі проект реалізовується у 5-ти пілотних містах (Одеса, Харків, Дніпро, Чернівці, Житомир), де створюється мережа слідчих, які будуть розслідувати справи з корупційною складовою, здобувати потрібні докази і доводити ці справи, а потім передавати їх в прокуратуру або в інші відповідні органи.

Нам цікавий не скандал, ми за те, щоб покарати винних, грунтуючись на конкретних фактах і доказах, а не на порожніх словах”, – пояснює Георгій Вашадзе.

Цим проектом хочемо показати, що ми самі можемо перемогти корупцію. Ми повинні створювати механізм, аби корупціонери розуміли, що їхні домовленості з прокуратурою ще нічого не означають, і що громадські детективи обов’язково їх знайдуть”.

Майбутні принципи користуватися плафтормою WikiInvestigation?

Наприклад, ви побачили, що у вашому рідному місті, скажімо, у Житомирі якусь певну проблему, яку хочете вирішити.

  • Ви заходите на платформу і реєструєтеся– дуже проста процедура.
  •  У вас буде свій акаунт, з якого ви створюєте справу для розслідування.
  •  Ви даєте їй назву та описуєте свою робочу гіпотезу.

Наприклад, гіпотеза – директор ринку нелегального здає в оренду приміщення, користуючись комунальним майном і зловживаючи повноваженнями. Це і буде ваша гіпотеза, яку ви хочете перевірити у ході розслідування.

  • Після кваліфікації злочину, ви формулюєте своє завдання.
  • Потім ви можете долучати до свого розслідування інших користувачів платформи.

Однак, якщо ви захочете, щоб розслідування було закритим, то воно буде закритим і лише ви будете працювати над ним.

  • Далі ви працюєте над збором доказівта підготовкою матеріалу, який буде запущено на платформі.

Якщо є звинувачення, то його потрібно довести конкретними доказами, інакше розслідування може зупинитися і правоохоронні органи на нього не відреагують.

  •  Знайшовши докази, ви публікуєте свій матеріална платформі.
  •  Далі самі користувачі платформи починають оцінювати ваше розслідування.
  •  Також у вас є можливість отримати грошову винагородуза своє розслідування.

Якщо ваше розслідування буде популярним серед користувачів, то воно буде винагороджено грантом. Грошова винагорода залежатиме від того, наскільки якісно виконано розслідування і наскільки високо воно оцінено іншими користувачами.

Також заради безпеки розслідувачів, вони матимуть право не розголошувати своє ім`я публічно.

На платформі діятиме постмодерація. Тобто, якщо розслідування не відповідатиме вимогам платформи, наприклад, якщо акт корупції не буде підтверджений конкретними доказами, модератори будуть змушені прибрати такий пост із платформи із поясненням користувачу – чому і на яких підставах його прибрано.

Мережа громадських детективів Наразі проект реалізовується у 5-ти пілотних містах (Одеса, Харків, Дніпро, Чернівці, Житомир), де створюється мережа слідчих, які будуть розслідувати справи з корупційною складовою, здобувати потрібні докази і доводити ці справи, а потім передавати їх в прокуратуру або в інші відповідні органи. “Нам цікавий не скандал, ми за те, щоб покарати винних, грунтуючись на конкретних фактах і доказах, а не на порожніх словах”, – пояснює Георгій Вашадзе. “Цим проектом хочемо показати, що ми самі можемо перемогти корупцію. Ми повинні створювати механізм, аби корупціонери розуміли, що їхні домовленості з прокуратурою ще нічого не означають, і що громадські детективи обов'язково їх знайдуть”. Майбутні принципи користуватися плафтормою WikiInvestigation? Наприклад, ви побачили, що у вашому рідному місті, скажімо, у Житомирі якусь певну проблему, яку хочете вирішити. • Ви заходите на платформу і реєструєтеся – дуже проста процедура. • У вас буде свій акаунт, з якого ви створюєте справу для розслідування. • Ви даєте їй назву та описуєте свою робочу гіпотезу. Наприклад, гіпотеза – директор ринку нелегального здає в оренду приміщення, користуючись комунальним майном і зловживаючи повноваженнями. Це і буде ваша гіпотеза, яку ви хочете перевірити у ході розслідування. • Після кваліфікації злочину, ви формулюєте своє завдання. • Потім ви можете долучати до свого розслідування іншихкористувачів платформи. Однак, якщо ви захочете, щоб розслідування було закритим, то воно буде закритим і лише ви будете працювати над ним. • Далі ви працюєте над збором доказів та підготовкою матеріалу, який буде запущено на платформі. Якщо є звинувачення, то його потрібно довести конкретними доказами, інакше розслідування може зупинитися і правоохоронні органи на нього не відреагують. • Знайшовши докази, ви публікуєте свій матеріал на платформі. • Далі самі користувачі платформи починають оцінювати ваше розслідування. • Також у вас є можливість отримати грошову винагороду за своє розслідування. Якщо ваше розслідування буде популярним серед користувачів, то воно буде винагороджено грантом. Грошова винагорода залежатиме від того, наскільки якісно виконано розслідування і наскільки високо воно оцінено іншими користувачами. Також заради безпеки розслідувачів, вони матимуть право не розголошувати своє ім`я публічно. На платформі діятиме постмодерація. Тобто, якщо розслідування не відповідатиме вимогам платформи, наприклад, якщо акт корупції не буде підтверджений конкретними доказами, модератори будуть змушені прибрати такий пост із платформи із поясненням користувачу – чому і на яких підставах його прибрано. «Мета проекту WikiInvestigation — показати силу людей. Саме спільна та суспільна небайдужість, це той ключ для вирішення багатьох проблем» - говорить Інна Звездун, регіональний координатор в місті Одеса.

«Мета проекту WikiInvestigation — показати силу людей. Саме спільна та суспільна небайдужість, це той ключ для вирішення багатьох проблем» — говорить Інна Звездун, регіональний координатор в місті Одеса.

Источник

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *